Ukrayna Cumhurbaşka’nın Zelenski’den Odessa Saldırısı İçin Açıklama

951 0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Başkanı Volodimir Zelenski, geçtiğimiz günlerde yaşanan Odessa limanına yönelik saldırı konusunda bir açıklama yaptı ve açıklamasında Rusya’yı suçladı. Yapmış olduğu açıklamada, “Rusya ile nedense herhangi bir şekilde diyaloğa ya da bir tür anlaşmaya ihtiyaç olduğu söyleniyorsa o zaman herkes neler olduğu görmeli ” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Odessa limanına yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada savaş halinde oldukları Rusya ülkesini suçladı ve “Rusya ile bir tür diyaloğa, bir tür anlaşmaya ihtiyaç olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli” dedi.

Aynı zamanda Zelenski, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada,  Odessa limanına Rusya’nın füze saldırısı gerçekten de oldukça küçümseyici bir saldırıdır demek isterim. Aynı zamanda bu durum Rusya’nın siyasi pozisyonlarına da ciddi anlamda gerçek bir darbe oldu. Nedensiz yere Rusya ile bir tür diyaloğa ya da herhangi bir şekilde anlaşmaya ihtiyaç olduğu söyleniyorsa o zaman neler olduğu net şekilde görülmeli. Bilinmelidir ki işgalciler bundan sonra kimseyi artık aldatamaz. Bu saldırı sonunda bir yandan da Odessa Sanat Müzesi binası da ciddi anlamda hasar gördü. Rus barbarlığı özellikle de bizi zaferimiz için ihtiyaç duyduğumuz silahları elde etmeye her zaman bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

Amerika’dan Saldırı İçin İlk Açıklama

Yapılan saldırı konusunda Amerika’dan da açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yapılan saldırının özellikle de yapılan anlaşmayı ciddi boyutta baltaladığını söyledi ve, “ABD, Rusya’nın geçtiğimiz gün yapılan Odessa limanına yaptığı saldırıyı çok güçlü bir şekilde ve de şiddetle kınıyor. Saldırı bir yandan da Rusya’nın gıda tedarik çabalarını ve aynı zamanda Ukrayna’nın ihracatı kapsamında dün netleşen anlaşmaya yönelik taahhütlerinin güvenilirliğini ciddi biçimde baltalıyor” dedi.

Ruslar’dan Savunma ‘Biz Yapmadık’

Bunun yanı sıra Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar ise, saldırıya ilişkin Rus askeri yetkililerle hemen iletişim kurulduğunu belirterek, “Rusya ile yaptığımız temasta ise Ruslar kesinlikle bu saldırıyla ilgilerinin olmadığını bir yandan da konuyu çok yakından ve son derece ayrıntılı bir şekilde incelediklerini söylediler. Tahıl sevkiyatı konusunda özelikle de dün yaptığımız anlaşmadan hemen sonra böyle bir şeyin olması bizi de gerçek anlamda oldukça endişelendirdi” dedi.

Tahıl Anlaşmasının Ardından Saldırı Oldu

Zelenskiy ise geçtiğimiz gün imzalanan anlaşma konusunda da açıklamlar yaptı. İstanbul’daki anlaşma için çabalarından dolayı Erdoğan ve Guterres’e gerçekten de çok teşekkür ettiklerini ve de minnettar olduklarını söyledi.

Ukrayna Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında yapılan ve imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”nin imzalanması aşamasındaki yoğun çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel sekreteri olan Antonio Guterres’e minnettar olduğunu belirtti.

Zelenskiy, İstanbul’da imzalanan anlaşmaya ilişkin sosyal medya üzerinden bir görüntülü mesaj da paylaştı. Açıklamada “Bugün gerek devletimiz ve gerekse de tüm medeni dünya gerçekten de son derece önemli ve gerekli olan bir anlaşmaya vardı.” değerlendirmesinde bulundu. Ardından da devam eden Zelenskiy, bu anlaşmanın özellikle de Ukrayna limanları üzerindeki blokenin artık kaldırılmasını sağladığını söyledi.

Zelenskiy, yapılan bu anlaşma sayesinde ise geçen yıl toplanan yaklaşık olarak 20 milyon ton tahılın artık rahatlıkla ihraç edileceğini, bunun yanında bu sene henüz toplanmaya başlanan hasadın da icra edileceğini kaydederek konuşmasına devam etti:

“Bu durumdan dolayı da Rusya’nın kışkırttığı gıda krizini gerçekten de ciddi boyutta azaltma şansımız artık var. Aynı zamanda bize yardım eden ülkeler dahil dünyanın neredeyse hemen her yerinde siyasi anlamda kaosa yol açabilecek kıtlığı de artık önleme şansımız ortaya çıktı. Bu da Ukrayna’nın bu savaşta artık ciddi biçimde hayatta kalabileceğinin kanıtıdır.” Dedi.