Stresten Kurtulmak İsteyenler İçin Beş Etkili Yol

1963 0
Stresten Kurtulmak İsteyenler İçin Beş Etkili Yol

Stresten kurtulmak isteyenler için beş etkili yol olarak rahatlamanız gerektiğini kendinize sürekli hatırlatın ve derin nefes egzersizleri eşliğinde hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahatlamaya çalışın. Her ne kadar zor gibi görünse de zamanla bunu pratik haline dönüştürme imkanınız olacaktır. Sağlıklı bir yaşam için stresten kurtulmak en önemli konudur.
Rahatlama konusunda yaşantı ve deneyimler sonunda size en uygun rahatlama yöntemini keşfetmeniz oldukça önemli bir husustur. Şayet bunu anlamlandırmak ve en etkili yöntem ve size en uygun yöntem için ya uzman bir doktordan yardım alarak ya da kişisel gelişim ve bu alanda yazılmış eğitici kitapları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Olumlu Duruma Odaklanma ve Nefes Kontrolü

Stresten kurtulmak isteyenler olarak kişilere ilk önerilen yöntem nefes alıp verme işlemini düzenli ve sakince yapmaktan geçer. Bu sayede hem zihniniz boşalacak hem fiziksel hem de ruhen rahatlama hissetmeniz mümkün olacaktır. Nefes alıp verme işlemini yavaşça ve kontrollü tamamladıktan sonra olumlu düşünmeye odaklanın olumsuz yargıları zihninizden öteleyip kendi motivasyonunuzu kendiniz yakalayın.

Sağlıklı bir yaşam için uymanız gereken yöntemler sırasıyla;

  • Stresten kaçınmak,
  • Olumlu düşünmek,
  • Sağlıklı beslenme,
  • Uyku düzeni,
  • Spor yapmak,
  • Kötü alışkanlıklardan  kurtulmak.

İçinde bulunduğunuz duygu yüklü andan çıkmak için bu iki adımı sağlamanız son derece önemli bir olaydır. Yaşanan olumsuzlukların geçeceğini ve olumlu olayların yaşanacağına dair odaklanmaya çalışın. Bu sırada olabildiğinde hayal gücünüzü devreye sokun ve olumlu gerçekleşebilecek tüm durumları düşünün.

Hayır Demeyi Öğrenmekle Başlayıp Tepki Vermemeye Özen Gösterme

Stresten Kurtulmak İsteyenler İçin Beş Etkili Yol

Stresten kurtulmak isteyenler için beş etkili yol ve uygulamalardan bir diğeri ise istemediğiniz bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda karşınızdaki insana hayır demeyi öğrenmelisiniz. Bu sayede istenmedik herhangi bir işlemde kendinizi zorunlu hissetmez ve gereksiz strese sokmaz öyle ortamlardan uzak durmuş olursunuz. Sırf biri sizden bir şey istedi diye onu kırmamak adına hayır demekten çekinmeyin.
Bu defa bu ikili ilişkilerde yıpranan ve sürekli stresli bir yaşantıya maruz kalan siz olursunuz. Önce kendinizi düşünün ve gerçekten bu durumu yapmayı istiyor musunuz istemiyor musunuz buna kendi içsel dünyanızda karar verip öyle karşı tarafa cevabınızı iletin. Bunu yaptığınız takdirde hem siz hem de karşı taraf o anlık üzüntü duysa da gönülsüz bir iş yapılmadığı için diyalog zarar görmeyecektir.

Stres Düzeyinizi En Aza İndirecek Önemli Tüyolar

Stresten kurtulmak isteyenler için beş etkili yol nedir açıklamasına cevap şu şekilde olabilir;

  • Hayır demenin öğrenilmesi
  • Olumlu düşünme
  • Aşırı tepki vermekten kaçınma
  • Rahatlamayı öğrenme

Strese Neden Olan Faktörler

Birçoğumuzun gerek iş ortamı gerek aile gerekse arkadaş ortamında bazı gergin anlar ve istenmedik ortamlar yaşanabilir. Bu tarz durumlarda mutlaka sakin olmak gerekir. Sakinlik beraberinde ortam yaşanacak olan kırgınlıkları ve kötü durumları ortadan kaldıracaktır.
Stresli bir insan olaylar karşısından ani tepki veri kırar döker ve en önemlisi karşısındaki en sevdiği insan bile olsa onu istemeden üzer. Tüm bunların önüne geçmek için önce stresli ruh hali içinden kurtulmak gerekir.

Stresten Nasıl Kurtulabilirim

Bunun için ilk yapılacak olan şey kişinin kendini rahatlatması ve sakinleştirmesidir. Bunu bir süre sessiz kalarak veya nefes alıp vermesinde yavaşlama yaparak sağlayabilir. Stres halinde iken kişiler ani kararlar alıp ciddi işler üzerinden kara vermekten uzak durmalıdır. Yapmak istemedikleri bir olay ile karşı karşıya gelindiğinde bireyler hayır demeyi öğrenmeli her ne kadar stresli bir ortam olursa olsun gerçekçi duyguları ile karar vermelidir.
Yaşanan aksilikler karşısında her şey üst üste geliyor hissine kapılıp geçmiş sorgulanmamalı içinde bulunan stresli ortamın geçeceği ve olumlu sonuçlanacağı düşüncesi ile kişiler kendini sakinleştirmelidir. Tüm bu adımlardan en az biri yapıldığında stres dolu ortamdan birazda olsa uzaklaşılmış olunur. 

Not: Stres hayatımızda en çok karşımıza çıkan olumsuz faktörlerden biridir. Bunu azaltmak için pozitif düşünmenin yanı sıra buna neden olan etmenlerden uzak durmak da oldukça faydalı olacaktır.