Sezaryen mı? Normal Doğum mu?

1565 0
Sezaryen mı? Normal Doğum mu?

Anne baba adaylarının gebelik süresince en çok düşündüğü konulardandır nasıl bir doğum olacağı. Sezaryen mı? Normal Doğum mu? Toplumda bilinenin aksine hiç birinin ötekine üstünlüğü yoktur.

Anne adayında veya bebekte bir problem yoksa eğer 37. haftaya kadar doktor bir şey söylemez bu konuda. Eğer her şey yolundaysa normal doğum için beklemeye başlanır. Bazı riskli durumlarda ise doğum beklenmez Sezaryene karar verilir. Bunun sebebi ise son on gün içinde doğumun başlama ihtimali vardır.

Normal Doğum

Normal doğum yapan anneler fiziksel aktivitelerine daha çabuk döner. Ve emzirmeye başlar. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ daha kısa zamanda kurulur. Fakat normal doğumda doğum esnasında neler olabileceği önceden kestirilemediğinden bazı riskleri vardır.

Doğum süreci yavaşlayabilir ve bebek kalp atışları zayıflayabilir. Anne için birde mesane sarkması gibi olaylar oluşabilir. Doğumun ne zaman başlayabileceği belli olmadığından hastaneye yetişme veya uygunsuz bir zamanda olur mu endişesi anne adaylarında gerginlik yapar. Peki Sezaryen mı ? Normal Doğum mu ?

Sezaryen Doğum

Sezaryen bebek açısından risksiz bir doğum şeklidir. Sezaryen bir karın ameliyatı olduğundan narkoz almanın ve ameliyatların bütün risklerini taşır. Anne açısından biraz sıkıntılıdır. Çünkü ameliyat geçirmiş ve bebekle ilgilenmek zorundadır.

Emzirmeye başlaması 2-3 saati, ayağa kalkması, yürümesi 6-7 saati bulmaktadır. Her iki doğum şeklinin de bebek ve anne için avantajları ve dezavantajları var. Doktorunuza güvenin, onun en iyi kararı vereceğinden emin olun.