MBA Nedir? Yurtdışında MBA Yapmanın Avantajları Nelerdir?

1803 0
MBA Nedir? Yurtdışında MBA Yapmanın Avantajları Nelerdir?

MBA nedir yurt dışında MBA yapmanın avantajları nelerdir sorusuna işletme yüksek lisansı anlamına gelen Master of Business Administration dünyada en çok aranan yüksek lisans programlarındandır cevabını verebiliriz. Kariyer basamağını hızla çıkmak, kariyer değişikliği yapmak isteyenler mezun, deneyimli, profesyonel MBA eğitim programlarına katılmakta, aynı ortak noktada bulunmaktadır. MBA çalışma olanağı geniş, yurt dışı eğitimini mükemmel şekilde sunan, iş gereksinimi mevcut bölümlerdendir. MBA eğitimleri oldukça önemli olup doğru ülke seçimi de önemlidir. Eğitim kalitesi yanında gideceğiniz ülke, yaşam koşulları, vize uygunluğu durumu, yabancı dil yeterliliği ve MBA kabul şartları gibi seçenekler de göz önünde tutulmalıdır. Öğrencilerin global bakış açısı, küresel ağ fırsatları, liderlik becerileri, yüksek getirili iş imkanlarına sahip olmak amacıyla tercih ettiği MBA eğitiminin hangi ülkede alınacağına karar verilmesi gerekir.

Yurtdışı MBA Başvuruları Nasıl Yapılır?

MBA alanında yurt dışında yer kazanmak, en iyi işletmelerde sınıf boyutları küçük olduğu için zor bir süreçtir. Bu sebeple başarılı olmak için başvurunuzun gücü de oldukça önemlidir. Kursu almak için sebepleriniz, kazanmayı istediğiniz şeyleri, kariyer planlarınızı belirlemeniz gerekir. Bunların hepsi dikkate alınacak ve başvurularınız değerlendirilecektir. Başvurular üniversitelerin web sitesinde çevrimiçi şekilde tamamlanmaktadır. Başvurular bir deneme yazma, çevrimiçi formlara ek başvurular deneme yazmayı, kısa listelere alınmışsa görüşmelere katılmayı içermektedir. Mülakatlar grup oturumu, bireysel şekilde olabilir. Rekabet yüksek olduğu için başvuruların planlanması, aksaklıklar göz önüne alındığında en az 6 ay öncesinden başlanmalıdır. Yurt dışı eğitim olanakları sunan MBA programı girişi için başvurular öncesinden yapılmalıdır. Önde gelen kurslar da bir yıl öncesinden doldurulabilir. Danışmanlar hangi kursların uygun olduğuna karar vermeniz aşamasında sizlere yardımcı olacaktır. Yurt dışında MBA türleriyse şu şekildedir:

  • Genel MBA,
  • Uzman MBA,
  • Yönetici MBA,
  • Uzaktan eğitim MBA,
  • İş deneyimi olmayanlara MBA

MBA Nedir? Yurtdışında MBA Yapmanın Avantajları Nelerdir?

MBA Programı Eğitim İçeriği

MBA programı yarı zamanlı, tam zamanlı, çevrimiçi ve uzaktan eğitim formatlarında olmaktadır. Tam zamanlı MBA Eylül ayında başlamakta 12 ve 15 ay sürelerinde olmaktadır. Bazı kurslar daha uzun olup Ocak başında da olabilir, ülke, okula göre değişiklik göstermektedir. Yurt dışı eğitim imkanı sunan MBA programları oldukça değişiklik gösterir. MBA öğrencileri işe devam ettiği için yarı zamanlı eğitimler daha popüler durumdadır. Programlar genellikle yoğun olup, isteğe bağlı modüllerle tez, iş temelli projelerden oluşmaktadır. Denemeler, sınavlar, grup etkinlikleriyle değerlendirilmektedir. Operasyon yönetiminin nasıl gerçekleştiği, pazarlama stratejilerinin gelişmesi, stratejik planlamanın nasıl olacağı, takımların nasıl yönetileceği, finans raporlarının nasıl okunacağı, değerlendirileceği de öğrenilmelidir. MBA yüksek lisans programlarının çoğunda da akademik bilginin geliştirilmesinin aksine mesleki deneyimler yoluyla kazandığınız beceriler de gelişmesi bakımından lisansüstü derslerden de farklı gelişmiş programdır. Lisansüstü programlar, eğitimler, seminerler, laboratuvar veya sınıf temelli etkinliklere bağımlı olsa da MBA’lar, vaka çalışmaları, gerçek dünya projeleri, grup çalışmaları oldukça fazladır.

Yurtdışında MBA Giriş Şartları Nelerdir?

Genel MBA programları için okul ve ülke bazında değişiklik göstermekle beraber lisans derecesine de ihtiyaç olmaktadır. İstisnai, kapsamlı profesyonel deneyime sahipseniz kabul elde edebilirsiniz. İşletme okulları genellikle en az 3 senelik mezuniyet sonrasında iş deneyimine sahip olmanızı beklemekte, yönetici MBA’ları için süre 5-10 yıl süresine çıkabilir. GMAT gibi bir giriş sınavına girmeniz MBA için gereklidir. Yurtdışı ve İngiltere de en üst sırada bulunan MBA’lerin çoğuysa İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Yurt dışı eğitim imkanı sunan MBA girişi de oldukça zordur. İlk diliniz değilse ILETS gibi tanınmış sınava girerek yeterliliğinizi göstermeniz gerekmektedir.