Kadınlarda Su Tüketimi Neden Önemlidir?

1799 0
Kadınlarda Su Tüketimi Neden Önemlidir?

Kadınlarda Su Tüketimi Neden Önemlidir? Bayanlarda vücut ağırlığının yüzde 50’sini su oluşturur. Yeni doğanlarda ise bu miktar yüzde 70’lerdedir ve yaş geçtikçe bu oran azalır. Su içmenin sayılamayacak kadar faydaları vardır. Vücudumuzdaki tüm sistemler, hücreler ve organlar su olmadan faaliyetlerini sürdüremez.

Vücut sıvımızda yüzde 2’lik bir azalma bile dehidratasyon rahatsızlığına kapılmamıza yol açacaktır. Dehidratasyon, vücudumuzdaki su miktarının azalması anlamına gelir.

Dehidratasyon Nedir?

Su oranın çok az miktar azalması bile hafızada bozulma, yorgunluk ve odaklanamama problemini yaratır. Su içmenin faydalarını bilenler günde en az 2 litre su içmektedirler. Bayanlarımızın birçoğu su içememekten şikayet ederler.

Ancak kilo verebilmek için su içmek şarttır. Su içtiğinizde metabolizmanız daha iyi çalışacaktır. Kabızlığı önleyen su bağırsaklarınızı düzenli çalıştırır. Bayanların hamilelik dönemlerinde yeterli su tüketmeleri bulantılarını azaltır.

Adet dönemi ağrılarını ve ateş basmalarının önüne geçer. Nemli ve kırışmayan bir cilde sahip olmak için de su içmelisiniz.

Bunun dışında gerginlik, stres ve depresyon belirtilerini ortadan kaldırır. Karaciğer ve böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yaşam kaynağımız olan su, aynı zamanda felç ve kalp krizine karşı da koruyucudur.