İnternet Sitesi Sahipleri Bu Habere Çok Sevindi

979 0

Google’dan nihayet internet sitesi sahiplerini sevindiren haber geliyor. Google, Google Analytics’in yeni sürümü olan GA4’ü kullanan internet siteleri için Search Console Insights müjdesini veriyor. Google artık internet kavramıyla bütünleşmiş durumda ve arama motorunda üst sıralara çıkmak arzusunda olanlara değişik araçlar sunuyor.

Eğer söz konusu olan bir sitenin istatistikleri ise ilk akla gelen çözüm, Google Analytics oluyor. Google Analytics, yeni sürümünü kullanan internet sitelerine Search Console Insights müjdesini veriyor. Bu sürüm, yeni nesil Analytics olarak lanse ediliyor. 2020 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen Analytics 4 veya GA4, site hakkında ayrıntılı bilgiler sunmak için yapay zeka gücünden yararlanıyor.

Search Console Insights ile Google Analytics 4 Kavuşuyor

Nihayet, Search Console Insights GA4 desteğine kavuşuyor. Search Console Insights, içerik oluşturucular ve yayıncılar için tasarlanan site içeriklerinin kitlelerce nasıl keşfedildiğini ve kitleye neyin hitap ettiğini aanlamaya yardımcı oluyor. Bunu sağlamak, hem Google Search Console hem de Google Analytics verilerinin bir araya getirilmesiyle oluyor.

GA4 Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

GA4’ün tam olarak ne işe yaradığını merak edenler için Google soruyu yine sorularla şu şekilde açıklıyor:

  • İçerikleriniz arasında en iyi performans gösterenler hangileri?
  • Performans açısından yeni içerikleriniz nasıl?
  • Web kullanıcıları içeriğinizi nasıl keşfediyor?
  • Kullanıcılar Google’da, içeriğinizi ziyaret etmeden önce ne arıyor?
  • Hangi makale, kullanıcıları web sitenize ve içeriğinize yönlendiriyor?

İşte tüm bu soruların cevabı, Search Console Insights sayesinde alınabiliyor.

Google Analytics 4’e GA4 Geçiş Nasıl Yapılıyor?

Google Analytics 4’e geçiş yapmak, sol taraftaki “Yönetici” alanına tıklanarak oluyor. Daha sonra, bir ekran açılıyor ve bu açılan ekranın mülk kısmında “GA4’e Geç” alanına tıklanıyor. Sonrasında da, yeni bir Google Analytics 4 mülkü oluşturmam gerekiyor alanında bulunan “Başlayın” butonuna tıklanıyor.

Google’ın 2020 senesinde duyurduğu Google Analytics 4, yani GA4 ürünü artık yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor. Google Analytics bilindiği üzere, web sitelerinin ve mobil uygulamaların performansını ölçmede kullanılan etkili raporlama ve analiz aracı.

Google Analytics, GA4’ü karşımıza ilk olarak beta versiyonda app+web mülkü olarak karşımıza çıkarıyor. Fakat GA4’ü, Universal Analytics’in yeni bir sürümü olarak düşünmemek gerekiyor. İçerdiği yenilikler ile GA4, Universal Analytics’ten farklılaşıyor.

Universal Analytics’e nazaran GA4,  gizliliğe daha önem veriyor. GA4, analiz konusunda çok daha etkili çözümler sunuyor. Bununla birlikte, ayrıca arayüz olarak alışılan Analytics yapısının biraz dışına çıkıyor. GA4, makine öğrenimini ve yapay zekayı temele alıyor. Böylece, daha etkili içgörüler oluşturulmasına olanak tanıyor. Google Analytics 4 ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.

GA4’te Event Yapısı

GA4’ün kullanıcının sitenizdeki her aksiyonunda event bazlı ölçümlemeyi esas aldığı biliniyor. Google yeni sürümünde event kullanımlarını farklı kategorilere ayırıyor. Google Analytics 4, kullanmaya başladığınızda karşınıza ilk olarak otomatik eventler çıkıyor.

Otomatik olarak tetiklenen eventler halihazırda kurulum yapmamıza gerek duymuyor.
Eğer otomatik eventler bizim için yeterli değilse gelişmiş ölçümleme diye adlandırılan eventlere yönlendiriliyoruz. Bu kategori altından ihtiyacınız olan eventi seçerek aktifleştirebiliyorsunuz.

Bunun dışında GA4’ün bizlere önerdiği event yapıları bulunuyor. Şayet, bu aşamaya kadar olan eventler yeterli değilse özel event kurulması bekleniyor. Google, kendi sunduğu yöntemleri gözden geçiriyor. Daha sonra hala ihtiyaç duyuluyorsa özel event kurulmasını öneriyor.

Yeni Google Analytics 4’te göze çarpan ilk özellik birleşik uygulama+web görünümü oluyor. Bu sayede, web ve uygulama performansı tek bir yerden raporlanabiliyor. Google Analytics 4’ün daha fazla gizlilik kontrolüne sahip olduğunu artık biliniyor. Google, bu konuda hangi kullanıcılar hakkında veri topladığınız konusunda ayrıntılı kontrol ve bu verileri hedefli reklam kampanyalarında kullanma olanağı vererek işletmenin gizlilik politikalarına uyacağınızı vaat ediyor.