Fraud Nedir? Fraud Nasıl Engellenir?

1200 0
Fraud Nedir?

Fraud nedir sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulur. Fraud, kelime olarak sahtecilik ve dolandırıcılık anlamı taşır. Genellikle finansal kayba yol açan ve adli soruşturmaya konu olan bu terim, neredeyse tüm sektörlerde farklı şekillerde görülebilmektedir. Günümüzde Fraud işlemlerin engellenebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Ödeme sistemlerinde kullanılan Fraud, başkasına ait kredi veya banka kartları ile herhangi bir iş yerinde veya ATM’lerde işlem yaparak haksız kazanç sağlamak ve banka ile kart sahibini zarara uğratmaktır. Bu işlemler kötü niyetli kişiler tarafından sanal veya fiziki ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde bu işlemler ne yazık ki sanal ortamlarda sıklıkla gerçekleştirilir.

Fraud Nasıl Yapılıyor?

Fraud işlem çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle güven vermeyen online alışverişlerde bazı kötü niyetli kişiler yazılım aracılığıyla kredi kartı bilgilerini kopyalamakta ve daha sonrasında bu kart bilgileri ile alışveriş yaparak kart sahibini zarara uğratmaktadır. Bu durum sanal ortam için geçerlidir.

Fiziki ortamda gerçekleşen Fraud işlemlerin sayısı da oldukça fazladır. Kötü niyetli kişiler, kartın manyetik şeridinde veya çipinde yer alan bilgileri okutarak dolandırıcılık yapabilmektedir. Bu tür işlemlerin daha çok kayıp, çalıntı veya kopyalanmış kartlar ile gerçekleştirildiği bilinmektedir. Bu tür sahteciliklerin en çok görüldüğü yerler kuyumcu, ATM, akaryakıt istasyonları ve elektronik mağazalarıdır.

Fraud Nasıl Engellenir?

Fraud Nasıl Engellenir?

Dolandırıcılığa karşı önlem almak isteyen kişiler, fraud nasıl engellenir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. İnternet ortamında dolandırıcılık işlemlerini tamamen engellemek mümkün olmasa da daha güvenilir bir hale getirmek mümkündür. Fraud’u önemli ölçüde engelleyebilmek için gerçekleştirilebilecek işlemler şunlardır:

 • Güvenlik kodu kontrolü yapmadan işlem gerçekleştirilmemelidir.
 • Dolandırıcılık tespit edildiğinde polis, banka ve sektörde bulunan diğer mağazalar bilgilendirilmelidir.
 • Sipariş alındıktan sonra siparişi gönderen kişinin adresi kontrol edilmeli ve sahte mi yoksa gerçek mi olduğuna bakılmalıdır.
 • Siteye mutlaka üyelik sistemi getirilmelidir. Böylece kötü niyetli kullanıcıların hesap açması engellenebilir.
 • Genellikle 3D Secure kullanılan yerlerden alışveriş yapılmalıdır.
 • Müşteri kotası konularak hacim ve adet bazında sınırlandırma getirilmelidir.

Tüm bu işlemler, sizlerin sahteciliklerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Fraud Kontrol Noktaları Nelerdir?

Fraud kontrolü nedir sorusuna gelecek olursak, iş yeri sahiplerinin fraud saldırılarına karşı dikkat etmesi gereken noktalara fraud kontrol noktaları denir. Bu noktalar şöyle sıralanabilir:

 • Yeni üyelerin gerçekleştirmiş oldukları ilk alışverişler
 • Ortalama miktarın üzerinde gerçekleştirilen siparişler
 • Kart bilgilerinin birden çok yanlış girilmesi
 • Farklı üyelerin aynı kartı kullanarak alışveriş yapmaları
 • Aynı IP adresinden farklı kartlar kullanılarak yapılan alışverişler

Bu noktaların kontrolü, iş yeri sahibinin fraud işlemlerin önüne geçebilmesi için yeterli olabilir. Ancak bazı zamanlarda çok daha detaylı kontroller yapmak gerekebilir. Çünkü dolandırıcılar her gün yeni bir yöntem bularak bu tür kontrol noktalarını aşabilmektedir. Şüpheli işlemler ile karşı karşıya kalındığında ise bankadan bilgi talep edilebilir veya polise haber verilebilir.

E-Ticaret Siteleri İçin Fraud İşlemleri Tespiti Neden Önemlidir?

E-ticaret sitelerinde fraud tespiti çok fazla yapılmaktadır. Bunun nedeni ise internet ortamının sahteciliklere daha açık olduğudur. E-ticaret siteleri, fraud işlemleri için yeterli önlemleri almazlarsa müşterileri büyük zarara uğrayabilir. Aynı zamanda sitenin itibarı da büyük oranda zedelenecektir.

Fraud işlemler için yeterli önlemi almayan e-ticaret siteleri çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirler. Yaptırım tutarının belirlenebilmesi için fraud hacmi hesaplaması yapılır. Tüm bunlar düşünüldüğünde hem iş yerinin hem de müşterilerin mağdur olmaması için mutlaka yeterli önlemler alınmalıdır. Yapılan işlemler sonucunda sahtecilik ile karşılaşan işyerlerinin, vakit kaybetmeden ilgili emniyet birimlerine bilgi vermesi gerekmektedir.