Efsane Dizi Olan Breaking Bad Hakkında Az Bilinen 10 İlginç Detay

Bir döneme damga vurmuş olan ve neredeyse tüm dünyada ciddi bir hayran kitlesine sahiplik yapan Breaking Bad dizisi hakkında az bilinen 10 ilginç detay ortaya çıktı. Birden fazla kanal tarafından reddedilen ama sonrasında ise, reyting rekorları kıran dizinin 62. bölümde bitmiş olmasının nedeni periyodik tablodaki 62. elemente dikkat çekiliyor olması. Bu element, akciğer kanseri dahil olmak üzere bir dizi kanseri tedavi etmek amacı ile kullanılan Samaryumdu. Bu durumda dizideki karakterin kanser olması ile ilişkilendirildi.

Yayın hayatına 2008 yılında başlayan ve çok kısa zamanda popüler duruma gelerek reyting rekorları kıran Breaking Bad, adını efsane yapımların arasına yazdırmayı kolaylıkla başardı. Vince Gilligan tarafından tasarlanıp, AMC kanalında yayınlanmaya başlayan Breaking Bad, 2013 yılında tüm zamanların en yüksek reytingine sahip dizi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na dahi girmeyi başardı. Kadrosunda Bryan Cranston, Aaron Paul, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito gibi kaliteli oyuncuların bulunduğu Breaking Bad hakkında az bilinen birden fazla detay ortaya çıktı. Diziyi daha da değerli hale getirecek ve belki de yeniden başlamanıza sebep olacak bu detayları sizler için özenle derledik.

Birden Fazla Kanal Reddetti

Yapım aşamalarında ciddi şekilde sıkıntılı süreçlerden geçen dizilerden biri de Breaking Bad oldu. Dizinin yapımcısı Vince Gilligan, 2005 yılında Breaking Bad projesini HBO, Showtime ve TNT gibi kanallar ile paylaştı ancak karşılık olarak red cevabı aldı. Hatta Gilligan, HBO ile yaptığı görüşmenin kariyerinin “en berbat” toplantısı olduğunu bile iddia etti. Bunun üzerine FX kanalından olumlu bir karşılık alan Gilligan, daha sonra kanalın vazgeçmesiyle büyük bir şoka uğradı. Hatta o dönemler diziyi rafa kaldırmayı bile düşündüğünü ifade eden yapımcı, birkaç yıl sonra AMC kanalı ile anlaşma sağlayarak bugün efsane olan Breaking Bad dizisini izleyiciler ile buluşturdu.

Kanal Yönetimi Bryan Cranston’a Pek Sıcak Bakmadı

Bryan Craston olmadan bir Breaking Bad düşünmek kesinlikle imkansız bir durum. Fakat AMC yönetimi, dizi başlamadan evvel bugünkü kadar fazla tanınmayan Cranston’un aksine yıldız kategorisinde bulunan bir aktör istedi. Hatta o dönem başrol için Matthew Broderick ve John Cusack gibi isimler bir hayli gündemdeydi. Dizinin yapımcısı Vince Gilligan ise kanal yönetimine karşı çıkarak Bryan Cranston’un dizi için fazlası ile uygun olduğunu düşünüyordu. Başrol seçiminde bazı fikir ayrılıkları yaşansa da sonunda Gilligan’ın istediği oldu ve Bryan Cranston, Walter White karakteri ile adeta milyonlara şovunu yaptı.

Jesse Pinkman İlk Sezonda Ölecekti

Bryan Cranston ile diziye adeta damga vuran oyunculardan Aoran Paul‘un hayat verdiği Jesse Pinkman karakterinin aslında ilk sezonun dokuzuncu bölümünde ölmesi bekleniyordu. Fakat 2008 yılında ABD’de patlak veren senarist grevi sonrasında dizinin ilk sezonu yedinci bölümde sona ermek zorunda kaldı. Bunun üzerine de Jesse Pinkman’ın diziye devam etmesi için bir olanak doğdu.

Gerçek Yaşamda Bir Walter Whıte Vardı

Breaking Bad dizisi yayın hayatına başlamadan evvel ABD’de ilginç bir olay meydana geldi. 2008 yılında Alabama’da Walter White adındaki bir meth üreticisi için yakalama kararı çıkarıldı ve bu kişinin uzun zamandır madde ürettiği biliniyordu. O dönem dizinin bu kişiden esinlendiği yönünde iddialar ortaya çıkmıştı.

62. Bölümde Bitmesinin Çok Özel Bir Sebebi Vardı

Beş sezon boyunca yayında kalan ve 2013 yılında ekranlara veda eden bu dizi, periyodik tablodaki 62. elemente dikkat çekiyordu. Bu element akciğer kanseri de dahil olmak üzere bir dizi kanseri tedavi etmek için kullanılan Samaryum idi. Dizinin sıkı takipçileri, Samaryum elementi ile Walter White‘ın akciğer kanseri olması arasındaki bağlantıyı hemen kuracaktır.