Çocuklarda Altını Islatma Nedenleri

1964 0
Çocuklarda Altını Islatma Nedenleri

Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nelerdir? Bir bebek doğduğu anda pek çok organı gelişimini tamamlamış olur. Ancak bazı organları bebeklikten çocukluğa geçişte ya da sonraki zamanlarda gelişir. İdrar torbası ile beyin-sinir sistemi arasındaki ilişki çocuklukla birlikte öğrenilecek bir beceridir.

Gece Islatma Problemi

Çocuğun idrarını tutabilmesi için normal yapıda bir idrar torbası ve normal bir beyin-sinir sistemine sahip olmalıdır. Doğumsal olarak bunlar daha sağlıklı değil ise evvela tedavisi yapılıp sonra idrar tutmaya çalışılmalı.

Gündüzleri çişini kontrol etmeyi öğrenen ve alt bezinden bırakan çocukların bir bölümü gece uykularında çiş yapmaya devam ederler. Bu çiş yapma biraz kaçırma değil, idrarın tamamını boşaltmak biçimindedir. İlkokul çağına kadar kimi zaman hoş görülen alt ıslatma sorunu hem ailenin hem de çocuğun kendisi için önemli bir problem halini alır. Gece ıslatmaları erkek çocuklarda daha sık görülür.

Gece Islatmalarının Sebepleri

  • Aile fertlerinin geçmişinde gece ıslatma problemi yaşanmışsa,
  • Çocuğun uykusunun derin olması ve çocuğun çişi geldiğinde uyanamaması,
  • İdrar torbasında normalde olmaması gerekli olan, istemsiz gelişen kasılmalar sebep olabilir.

Tedavisi ve Öneriler

Gece ıslatma sorunu olan bir çocuğun tedavisi 5 yaşından önce yapılmalıdır. Gece altını ıslatan çocuğu cezalandırarak ya da korkutarak tedavi etmeye çalışmak olanaklı değildir. Hatalı olarak bilinen bir gerçek ise gece alt ıslatmanın tek bir psikolojik sebebe bağlı değildir.

Halk arasında yanlış bilinen kıskançlık (yeni bir kardeşin gelmesi) ya da ailevi nedenlerin gece işemelerine yol açtığının doğru olup olmadığı belli değildir. Gece alt ıslatmalarının tüm sebepleri açıklığa kavuşmamıştır.

Bazı Tedavi Yöntemleri

Gece yatmadan önce sıvı alımının azaltılması ve yatmadan önce idrara çıkılması son derece önemlidir. Böylece idrar torbası boş yatmış olur. Ancak idrarını tutmakla ilgili kısmı atlamış olursunuz.

İç çamaşırına veya yatak çarşafı üzerine konulan, ıslandığında ses uyarısıyla çocuğu uyandıran bu sistemler gece ıslatmalarında başarı ile kullanılacak olan tedavi yöntemlerinden birisidir. İlk günlerde çok faydalı gibi görünmese de 6-8 haftalık tedavi ile olumlu sonuç alınabilmektedir.

Böbreklerin idrar oluşturma hızını azaltacak bazı ilaçlar kullanılıyor. Bunları doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir. İlaç bırakıldığında tekrarlama olasılığı vardır. Doktorla beraber tedaviye devam edilir.

Çocuğun bunu bir sorun olduğunu kavraması gerekir. Birçok çocuk gece alt ıslatmayı problem olarak görmez. Çocuk bu konu da bilinçlendirilirse daha başarılı sonuçlar alınır.