Cilt çatlakları için öneriler

1814 0
Cilt Çatlakları İçin Öneriler

Ciltteki elastik dokunun yırtılmasıyla karakterize olan çatlaklar, genellikle ani kilo değişimleri, hamilelik gibi aşırı gerilmelerin yaşandığı dönemler sonunda ortaya çıkan önemli estetik sorunlardan biridir. Genellikle ilk başlarda mora yakın kırmızı renkte çizikler şeklinde belirip zamanla beyaza dönmektedirler.

Çatlakların oluşumunda vücudun çeşitli sebeplerle zorlanması kadar cildin yapısı da etkili olabilmektedir. Bazen aynı durumları yaşayan kişilerden birinin çatlakları oluşurken, diğerinde hiçbir çatlak görülmeyebilir. Çünkü cilt yapıları farklıdır. Cildin hassas değil, dayanıklı olması çatlak sorunun yaşamamak adına önemli bir avantajdır. Sürekli yaşanan küçük kilo değişikliklerinin de çatlak oluşumuna yol açtığını belirtmemizde fayda var. Mümkün olduğunca kiloyu ideal rakamda sabit tutmak en iyisidir.

Vücudun en çok karın, kalça, baldır ve göğüs bölgelerinde görülen çatlaklara karşı önlem olarak cildi esnetecek hareketler yapılabilir. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve bol su içme bu konuda da yapılacaklar listesinin ilk üçüdür. Ayrıca, çeşitli yağlarla masaj yaparak kan dolaşımı artırılabilir; böylece kasların daha çok oksijenlenmesi ve güçlü kalması sağlanabilir. Güçlü hücrelerin çatlamadıkları unutulmamalıdır. Bu kadar bilgi yeter. Şimdi sıra Ebru Şallı’nın mucizevi denilen çatlaklara karşı etkili doğal tarifinde!

Çatlaklara Karşı Etkili Bitkisel Krem

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı fındık yağı
  • 2 yemek kaşığı kayısı yağı
  • 1 yemek kaşığı portakal yağı
  • 2 yemek kaşığı badem yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

  1. Bitkisel yağların hepsini küçük bir kavanozda toplayın ve kapağını kapatıp çalkalayarak iyice karıştırın.
  2. Sabahları ve akşamları hazırladığınız bu doğal karışımı çatlaklarınızın olduğu veya çatlamaya müsait bölgelerinize sürün.
  3. Uygulamayı düzenli olarak yaparak farkı görün.