Başarılı İnsanların Ortak Yönleri

1790 0
Başarılı İnsanların Ortak Yönleri

Başarılı İnsanların Ortak Yönleri nelerdir? Bu soruyu düşününce akla ilk “Başarılı insanların ortak özellikleri çok çalışmalarıdır” gibi klişe laflar geldiğini biliyorum. Lakin etrafımızda dinlediğimiz onca şeyi bir kenara bırakırsak başarı sahibi her insanın hemen hemen üzerinde birleştiği ortak noktalar vardır. Şimdi bunlara genel olarak biraz değinelim.

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Başarılı olmak adına bu yolda merak ettiklerimizi cevaplayabilecek kişiler elbette bu yolu zaferle tamamlamış kişilerdir. Başarılı insanlara imreniriz ve bu süreçte kendimize onları ilham almak isteyebiliriz. Belki de yöntemlerini ve nasıl ilerlediklerini merak eder, araştırır ve uygulamaya çalışırız. Yapılan pek çok inceleme ve uzun süren araştırmalar genel olarak başarıya ulaşmış kişilerin ortak özelliğini ortaya koydu. Bunları şu şekilde sıralayacağız:

Kararlı olmak ve çabuk harekete geçmek: Pek çok insan hayalini kurdukları başarıya erişemiyor. Bunun en önemli bir nedeni harekete geçmiyor olmalarıdır maalesef. Elde edinilen bilgi ve birikimin üzerine bir şeyler koymadan ve elbette bunları uygulamadan bir yol almak mümkün değil. Ve elbette bir şeyi bilmekle onu nasıl yapacağınızı bilmek arasında büyük fark bulunur. Bu tam olarak kilit noktadır. Yani diyebiliriz ki başarı, hayatta aldığınız kararlara ve attığınız adımlara bağlıdır.

Başarılı İnsanların Ortak Yönleri

Mantıklı ve bilinçli karar almak: Uzun süreli ve sürdürülebilir hedefler belirlerken daha çok gerçekçi bir tavır takınmak daha iyi olmaktadır. Duyguları devreye soktuğumuz an daha z bilinçli kararlar verir ve az verim alırız yaptığımız işten. Burada mantığı devreye sokmak ve ona göre karar vermek gerekir.

Küçük ve devamlı gelişmelere odaklanmak: Hedefe doğru küçük adımlar atarak başlamak her zaman daha kolaydır. Bu küçük ve kendinden emin adımlar her zaman daha sağlam ve gerçekçi olmaktadır. Bu süreç size üst üste eklenerek çoğalan bir gelişim gösterdiğinizi görmenizi sağlar. İlerledikçe kesinlikle daha güçlü olacaksınız.

Doğru hedefler peşinde koşmak: Bu yolda belki de en önemli yer burasıdır. Objektiftir ve gerçekçi hedefleri olan bir insan doğru düzlemleri yerine oturttukça başarılı olması kaçınılmaz olacaktır. Ne istediğini bilen insan zaten aslında pek çok şeyi sağlamış demektir. Zaten kişiliğinize ve yeteneklerinize uygun hedefler belirlediğinizde ve bu doğrultuda planlı bir şekilde ilerlediğinizde emin olun başarının kapılarını aralayacaksınız.

Her zaman mükemmeliyetçi olmamak: Daima en iyisini ve en yükseğini istemek ütopik olabilmektedir. Bu çaba bizi dinlenmeden sürekli koşmaya zorlar. Maalesef bu çok doğru bir bakış açısı değil. Sonuca ulaşmış kimselerin mükemmeliyetçi olanlardan ziyade işlerini bitirebilenler olduğunu unutmamak lazım.
Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

İşleri basit tutmak: Dikkat edersek hayatımız için almamız gereken sayısız karar var ve bu kadarlar bizim için karmaşaya ve kafa karışıklığına yol açabiliyor. Çözüm aslında sadeleşmekte. İşe yarayacağını düşündüğünüz herhangi bir şeyi seçip uyguladığınızda daha rahat ettiğinizi göreceksiniz ve olumsuz bir durumda tecrübeli olan yine siz olacaksınız.

Gelişimi takip etmek: Başarı yolunda bazen kendisini ölçmek, sınamak ve geriye dönük kontroller yapmak sisteminizi kontrol etmek için oldukça yararlıdır. Eğer bir yanlış yapıyorsanız veya düzeninize ters gelen bir şey varsa kontrol etmiş oluruz. Planlarınızı haftalık ve aylık kontrollerden geçirmek çalışmaları kontrol etmek düzeltme yapmamıza da yardımcıdır.

Hatalarından ders almak: Yaptığımız yanlışlardan ders almak ve yola böyle yeni kararlar alarak devam etmek planlarımız açısından yararlı olacaktır. Her yanlışın sizi aslında geliştirdiğini unutmayın. Başarılı insanlar nereden baksak bu ve benzeri şeyleri uygulayarak ilerlemişlerdir. Yazımızda da buna maddeler hâlinde değinmiş olduk.