Alan adı Neden Önemlidir?

1456 0

İnternet kullanıcıları alan adı ne demek sorusunu sıklıkla sormakta ve cevap aramaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse alan adı, bir web sitesinin internet üzerinde sahip olduğu adı ve adresidir. Bu adresin eşi ve benzeri yoktur. Yani aynı alan adına sahip olan iki web sitesi ile karşılaşmanız mümkün değildir.

Alan adının web siteniz için önemi büyüktür. Kurumsal veya bireysel bir web sitesine sahip olduğunuzda, internet kullanıcılarının web sitenizi bulmalarında en önemli rolü alan adı üstlenmektedir. Alan adı aynı zamanda e-ticaret siteleri için de çok önemlidir. Doğru ve akılda kalıcı bir alan adı seçimi yapmanız durumunda sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısında büyük bir artış görebilirsiniz. Ucuz alan adı sağlayan hosting firmaları genellikle en çok tercih edilen hosting firmalarıdır.

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web siteniz için alan adı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Alan adınız akılda kalıcı ve web sitenizin amacına yönelik olmalıdır.
 • Türkçede yer almayan karakterleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Alan adınız SEO ile uyumlu olmalıdır.
 • Sayı ve tire işareti kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Belirlediğiniz alan adının geçmişini kontrol etmelisiniz. Daha önce kötü amaçlı olarak kullanılmış alan adlarını seçmekten kaçınmalısınız.
 • Domain uzantıları hakkında yeterli bilgi toplamalısınız.
 • Özgün olmalısınız. Kopya veya taklit olan alan adları itibarınızı zedeleyebilir.
 • Taklit edilmekten kaçınmak istiyorsanız .net /.org gibi farklı uzantıları da beraberinde satın alın.

Tüm bunların yanı sıra diğer web sitelerinin alan adlarını kontrol ederek veya alan adı örnekleri içeren sayfalara göz atarak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak kopya ve taklitten kaçınmanız gerektiğini tekrar hatırlatırız.

Alan Adı Uzantıları Ne Anlama Gelir?

Alan adları ve anlamları da birçok internet kullanıcısı tarafından merak edilmektedir. En çok kullanılan alan adı uzantıları ve ne anlama geldikleri aşağıda belirtilmiştir.

 • .com uzantısı, web sitesi oluşturmak isteyenler tarafından en fazla tercih edilen uzantıdır. Geçmişte kar amacı güden işletmeler tarafından kullanılsa da günümüzde dileyen herkes bu uzantıyı kullanabilmektedir.
 • .net uzantısı, geçmişte internet ve ağ hizmetlerini tercih eden kişiler tarafından kullanılmıştır. Günümüzde ise .com gibi sıklıkla tercih edilmektedir.
 • .org uzantısı, eskiden kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzde ise herkesin kullanımına açılmıştır.
 • .co uzantısı genellikle kuruluşlar, şirketler ve ticari hizmet veren kişiler tarafından kullanılmaktadır.
 • .us uzantısı, ABD’de ikamet eden kişiler ve kuruluşlara ayrılmış bir uzantıdır.

Alan adı uzantılarının anlamları yukarıda verilmiştir. Siz de web siteniz için en uygun olan uzantıyı tercih edebilirsiniz.

Alan Adı Ne Kadar Süre ile Alınmalı?

Web sitesi oluşturmak isteyen kişiler alan adlarını genellikle 1 yıllık satın almaktadır. Ancak bu çoğu zaman doğru bir davranış olmayabilir. Yenilemeyi unuttuğunuz domain adresleriniz birçok sorunun oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle satın alacağınız domain süresi minimum 2 yıl olmalıdır. Ayrıca domain adınızı en fazla 9 yıl uzatabileceğinizi de hatırlatırız.

Alan Adının Süresi Bitince Ne Olur?

İnternet kullanıcıları, domain süresi bitince ne olur sorusunun cevabını merak etmektedir. Alan adınızın süresi dolmadan yenilenmesi gerekir. Yenilenmeyen alan adları süresi dolduğunda durdurulacaktır. Alan adınız durdurulduğunda ise web sitenize tüm erişim kesilecektir.

Alan adınızın süresi dolduktan sonraki 5 gün içerisinde yenileme yaparsanız yalnızca standart yenileme bedelini ödemeniz gerekir. 6. günden 20. güne kadar olan aralıkta yenilemeniz durumunda standart yenileme bedelinin yanı sıra 4,99 dolar geç yenileme bedeli ödemeniz gerekir. 36. Günden sonra yenilemek istediğinizde ise ödemeniz gereken tutar 69,99 doları aşacaktır.

Eğer alan adınızı 75 gün boyunca yenilemezseniz tekrar kaydedilebilir duruma geçecektir. Bu durumda alan adınızı tamamen kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.